Fotogalerie

/album/fotogalerie152/expozice1-jpg/
/album/fotogalerie152/dsc-8851-jpg/
/album/fotogalerie152/dsc-8843-jpg/
/album/fotogalerie152/expozice3-jpg/
/album/fotogalerie152/dsc4997-jpg/
/album/fotogalerie152/dsc-8923-jpg/

Poloha na mapě

Podzemní továrna Rabštejn - Janská, České Švýcarsko

Vydejte se časem zpět do historie a poznejte těžké časy, jaké v bývalé podzemní továrně Rabštejn za II. světové války zajatci zažívali. Čeká na Vás opravdu zajímavá expozice o tomto podzemí.

     

Z historie Rabštejna

To je smutná historie oblasti, v minulosti zde totiž stávala podzemní továrna Rabštejn, bývalý německý koncentrační tábor. Německý název tábora označoval pískovcové skály – Havraní skály a Krkavčí skály. Stál na levém břehu řeky Kamenice, při soutoku s potokem od Kamenické Nové Vísky. Před I. světovou válkou zde stávala přádelna, později však majitel zkrachoval. Heinlenovci továrnu zneužili v roce 1938 a ukazovali ji při návštěvě lorda Runcimana jako doklad hospodářského útlaku ze strany české vlády. Na počátku II. světové války zde byl vybudován tábor pro Němce přesídlené z Besarábie. Po britských náletech na německou leteckou továrnu v Brémách byla část výroby přesídlena právě sem, protože se jednalo o poměrně nenápadné místo. V přilehlých pískovcových stráních byly hloubeny tovární haly a pro koncentrační tábor byla zneužita též bývalá budova textilní přádelny.

 

A co se v podzemí vyrábělo?

V podzemí Rabštejna se vyráběly součástky bombardérů Junkers a stíhaček Messerschimdt. V roce 1943 byly zřízeny dva zajatecké tábory a v okolí ještě na třicet dalších pracovních táborů s otřesnými podmínkami pro vězně a nuceně nasazené zahraniční dělníky. Rabštejn sice nebyl primárně vyhlazovacím táborem, ale i přesto zde byly nedůstojné podmínky pro lidský život. Dělníci pracovali 12 hodin denně v chladných tunelech ve skále, trpěli nedostatkem jídla, infekčními nemocemi, otřesnými hygienickými podmínkami a hrubým zacházením. To vše vedlo k smrti mnoha vězňů. Dnes je na Rabštejnu zřízen památník dokumentující historii podzemní letecké továrny a koncentračního tábora. V podzemí skalního labyrintu byla nedávno fotograficky zaznamenaná jakási silueta ducha. Přijďte vzpomenout zdejší pohnuté historie a navštívit tajemné místo podzemí Rabštejn.
 

Jak se na Rabštejn dostanete

K podzemní letecké továrně Rabštejn se dostanete po žluté turistické značce z České Kamenice nebo od železniční zastávky Veselé pod Rabštejnem. Autem po silnici z České Kamenice nebo z Markvartic od hlavní tahu z Děčína do Liberce, v Markvarticích odbočit doleva,  Janská  následuje po 2 km.  Z Jetřichovic nebo Růžové či Hřenska se dostanete do Janské přes Srbskou Kamenici.

 

Vstupné do podzemí

100 Kč, pro školy se poskytují slevy.

 

Provozní doba

Otevřeno celoročně, návštěvu však nutné dohodnout alespoň den předem na níže uvedených telefonních číslech. I v letním období je vhodné teple se obléci.

 

Kontakt

Podzemní letecká továrna Rabštejn (Jánská)
Jánská 74
Tel.: 732 850 351, 412 584 554 (p. Pešek)

775 862 485, 412 585 032 (p. Hunčovský)

www.podzemirabstejn.cz

 

Tip na výlet

Blízko v okolí továrny se nachází Vyhlídka nad Jezírkem u Srbské Kamenice. Stačí se vydat od továrny zpět do obce Janská a zde najít na hlavní cestě žlutou stezku která vás zavede skrze lesy a skalní útvary až vyhlídce. Do obce Janská se můžete vrátit po zelené ze Srbské Kamenice.
 

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Okruh měří přibližně 8 km a těsně před vyhlídkou vás čeká strmější výstup.
 

Občerstvení

Občerstvení naleznete v obci Srbská Kamenice.